Konkurs Krasomówczy „Białystok w legendach i opowieściach”

<?php the_title(); ?>

24 maja 2018r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbył się II Konkurs Krasomówczy pod hasłem „Białystok w legendach i opowieściach”. Uczniowie białostockich szkół podstawowych zaprezentowali znane i mniej znane historie związane z grodem nad rzeką Białą. Niektóre z nich zostały napisane przez uczniów specjalnie na konkurs. Mogliśmy usłyszeć m.in.: legendę o powstaniu Białegostoku, opowieść o znanej z muralu Dziewczynce z konewką, nieco mroczną historię Czarnej Damy, a także historie o białostockich fabrykantach, Janie Klemensie Branickim oraz o Ludwiku Zamenhofie.
Jury w składzie: Edyta Mozyrska – dyrektor Departamentu Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Honorata Kozłowska – dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia oraz Anna Rutkowska – bibliotekarz Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku miało trudny wybór. Ostatecznie jurorzy postanowili przyznać:
I miejsce ex aequo: Melani Burawskiej (SP 14) oraz Anieli Koziatek (SP 2);
II miejsce ex aequo: Magdalenie Winnickiej (SP 2) oraz Hannie Piskorz (KSP);
III miejsce: Dominikowi Misiewiczowi (SP 32).

Jury wyróżniło również Julię Mudel (SP 5) oraz Aleksandrę Radulską (SP 32).
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez organizatorów: Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Białostockiej.
Konkurs krasomówczy odbywający się w ramach cyklu „Białystok – w TO się gra” został dofinansowany ze środków z budżetu Miasta Białystok.


fot. Anita Adamowicz