Rura Rubensa i widma w fizyce

<?php the_title(); ?>

Uczniowie klasy 2 Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego realizujący fizykę na poziomie rozszerzonym uczestniczyli w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.  Tematem pierwszego spotkania były widma w fizyce. Zajęcia laboratoryjne poprowadził prof. dr hab. A.Andrejczuk.  W pracowni rentgenowskiej uczniowie mieli okazję odczytać i przeanalizować otrzymane wyniki.

Dzięki życzliwości Pana prof. dr hab. R.Gieniusza mogli również wziąć udział w nadprogramowych krótkich zajęciach w pracowni spektroskopii FMR. Uczniowie uzyskali informacje na temat badań rezonansu ferromagnetycznego na ultracienkich warstwach magnetycznych.

Następnie uczestniczyliśmy w pokazie działania rury Rubensa w auli Wydziału Fizyki UwB, gdzie dr J.Kisielewski wprowadził nas w tajniki tego eksperymentu. Było to jedno z najbardziej ciekawych i spektakularnych doświadczeń, które wzbudziło najwięcej radości i zainteresowania wśród uczniów.
Radosław Werpachowski