Święto Patronalne

<?php the_title(); ?>

16 listopada to szczególny dzień nie tylko w życiu Archidiecezji Białostockiej, ale także w życiu społeczności Zespołu Szkół Katolickich. Tego dnia obchodzimy uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia – Patronki Archidiecezji i naszych szkół.
W wigilię uroczystości – 15 listopada – uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy oraz przyjaciele naszych szkół spotkali się w Katedrze na mszy świętej, którą sprawował ksiądz arcybiskup senior Edward Ozorowski. Wyjątkowa była homilia, którą wygłosił ks. Paweł Kamiński – absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego sprzed 14 lat.
Na zakończenie Eucharystii pani dyrektor Honorata Kozłowska wraz z przedstawicielami wszystkich klas zawierzyła całą społeczność ZSK naszej Patronce.
Następnie spotkaliśmy się w hali sportowej, gdzie w obecności zaproszonych gości i rodziców uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i liceum oraz uczniowie nowo powstałej klasy VII b złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Szczególnym momentem było pasowanie na ucznia dzieci, które w tym roku rozpoczęły naukę. W ten sposób zostały włączone do społeczności uczniowskiej.
Na zakończenie obejrzeliśmy poruszające przedstawienie przygotowane przez uczniów naszego liceum pod kierunkiem p. Urszuli Jurkowskiej, którzy zaprezentowali utwory poetyckie poświęcone Matce Bożej. Okraszone były one występami wokalnymi chóru chłopców, którzy odśpiewali „Bogurodzicę”, Klaudii Kulesy, która zaśpiewała „Stabat Mater Dolorosa” oraz duetu: Adrianna Sienkiewicz i Aleksandra Wnorowska, które zaśpiewały „Ave Maria”. Całość uwieńczył polonez zatańczony przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.