Trzydniowy wyjazd klas 8 i 7 KSP

W dniach 27-29 października 2021 roku uczniowie klas ósmych i siódmej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku wraz z opiekunami uczestniczyli w edukacyjno – formacyjnym wyjeździe zrealizowanym w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.
Na początku odwiedzili Tyniec, gdzie zwiedzili średniowieczne opactwo benedyktyńskie. Uczniowie próbowali też zlokalizować gospodę „Pod Lutym Turem”. Niestety, bezskutecznie… (A w „Krzyżakach” była!😉) Później nasi ósmo- i siódmoklasiści przybyli do Krakowa. Tam podziwiali Zamek Królewski na Wawelu. Następnie zobaczyli dom Jana Długosza – słynnego historyka i wychowawcy synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Poznanie dziejów dawnej stolicy Polski oraz poczucie jej wyjątkowego klimatu umożliwił też spacer tematyczny po historycznym zespole miasta. Na trasie zwiedzania znalazły się m.in.: Sukiennice, Rynek Główny, Collegium Maius, liczne uliczki, kamienice oraz kościoły – franciszkański, św. św. Piotra i Pawła, św. Andrzeja, św. Barbary. Kilkakrotnie uczniowie mieli możliwość wysłuchania hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i pomachania hejnaliście.
Kolejny etap wyjazdu to zabawa w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Było mnóstwo atrakcji i związanych z nimi przeżyć, o których można by długo pisać… 😁
Po nauce i zabawie przyszedł czas na ucztę duchową, ponieważ ostatnim – i najważniejszym – punktem wycieczki była Jasna Góra. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w Apelu Jasnogórskim, mszy św. w klasztorze karmelitanek bosych, modlitwy w kaplicy cudownego obrazu, zwiedzenia jasnogórskich muzeów.
Pobyt w Częstochowie miał też walor edukacyjny – uczniowie odwiedzili Muzeum Produkcji Zapałek. To miejsce mało znane, niebanalne i ciekawe.
Wyjazd miał bogaty program – wzbogacił uczniów w wiedzę, dostarczył rozrywki, ale przede wszystkim wzmocnił duchowo. Pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do Białegostoku. Był to piękny, wspólnie spędzony czas. No i pogoda dopisała! A miało być zimno i deszczowo…
K. Bartoszuk