IV Olimpiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych

<?php the_title(); ?>

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Białostockiej po raz czwarty zorganizował Olimpiadę Sportową Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Wyjdź z domu”. Zawody odbyły się 8 czerwca 2017 w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej 3 w Białymstoku. W Olimpiadzie  wzięło udział 90 zawodników z 10 ośrodków. Byli to podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy zlokalizowanych na terenie naszego województwa.

IV Olimpiada Osób Niepełnosprawnych przebiegała pod hasłem „Sport, Integracja i Wspólna Zabawa”. Głównym celem Olimpiady jest wspieranie aktywności i integracji społecznej osób niepełnosprawnych, jest to sposób na zapobiegnie zjawiskom marginalizacji i stygmatyzacji społecznej.

– Olimpiada daje możliwość wykazania się własnym potencjałem. Podnosi poczucie własnej wartości i samooceny. Wysiłek fizyczny daje radość, odprężenie, rozładowanie stresów i naturalnych agresji. Wydarzenie przyczynia się do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, prezentuje ich możliwości – tłumaczy Krzysztof Urbańczyk.

Zawodnicy będą startować w konkurencjach tj.: tor przeszkód, strzał do bramki z opaską na oczach, rzut piłką lekarską do tyłu, sztafeta, skok w dal, „sadzenie ziemniaków”.  Wyzwolenie aktywności fizycznej i umysłowej przyczynia się do poprawy zdrowia, dostarcza organizmowi podstawowych bodźców stymulujących czynności fizjologiczne warunkujące uzyskanie sprawności fizycznej, wydolności organizmu i ogólnego dobrego samopoczucia. Rozwija i kształtuje osobowość, daje możliwość prezentacji własnych umiejętności i pozwala odkryć własny potencjał.

Projekt „Wyjdź z domu” jest finansowany przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

Źródło: Caritas Archidecezji Białostockiej