Białostocki Orszak Trzech Króli

Naśladujmy Mędrców, którzy podjęli trud dalekiej wędrówki z nadzieją na spotkanie z narodzonym Synem Bożym. Podobnie jak oni, wyruszmy z miejsca, odrzućmy pęta niewoli grzechu i cierpliwie podążajmy na spotkanie z naszym Zbawicielem” – zachęcał abp Józef Guzdek podczas Mszy św. sprawowanej w białostockiej archikatedrze. Po Eucharystii kilkanaście tysięcy białostoczan uczciło uroczystość Objawienia Pańskiego biorąc udział w Orszaku Trzech Króli, który pod hasłem „W jasełkach leży!” przeszedł przez centrum Stolicy Podlasia.

Jak co roku, nieodzownym elementem orszaku było wspólne kolędowanie w podążaniu za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Dominowały trzy kolory oznaczające trzy kontynenty: zielony – Azję, niebieski – Afrykę i czerwony- Europę. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali znak rozpoznawczy orszaku – symboliczną koronę.

W poszczególnych miejscach centrum miasta odgrywane były kolejne sceny orszakowego przedstawienia: „Gospoda”, „Dwór Heroda”, „Walka Dobra ze Złem”. Po przejściu przez „Bramę Anielską”, uczestnicy orszaku dotarli do „Stajenki” z Nowonarodzonym Jezusem przy archikatedrze białostockiej. Tu odegrana została scena złożenia darów i oddania pokłonu Chrystusowi.

Na zakończenie abp Józef Guzdek podziękował kilkunastu tysiącom mieszkańców Białegostoku, którzy wzięli udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli i wraz z bp. Henrykiem Ciereszko udzielił wszystkim zgromadzonym na placu obok archikatedry pasterskiego błogosławieństwa.

Uczestnicy tegorocznego orszaku pomimo mroźniej pogody wyrażali radość ze wspólnego świętowania, rodzinnego spędzenia czasu oraz świadectwa wiary w Chrystusa, który objawił się światu.

W tej jakże pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej Szkoły, która mocno zasiliła grupę niebieską.

autor: Teresa Margańska

zdjęcia: Archidiecezja Białostocka (Teresa Margańska) oraz Aneta Wilczewska